Grupa krwi a osobowość – u mnie się sprawdza. 7 faktów, o których każdy powinien wiedzieć.

Ludzka krew bez tajemnic

Krew, jaka jest, każdy widzi. Forma płynna, co ciekawe w dwóch odcieniach koloru czerwonego. Wyróżniamy krew utlenowaną, która wówczas przybiera jasnoczerwony odcień oraz odtlenowaną w kolorze ciemnej czerwieni. 

Ponadto krew ludzka dzieli się na grupy. Rożnicę między nimi zauważalne są w obecności charakterystycznych antygenów zawartych w erytrocytach lub jej braku.

Grupy krwi

Każdy organizm jest inny i oprócz podstawowego podziału grup krwi na kategorie A, B, AB i 0 zostało udowodnione, że istnieje w granicach 400 różnych podkategorii. Oczywiście są to bardziej szczegółowe podziały, które w sposób indywidualny charakteryzują danego człowieka.

Charakterystyka poszczególnych grup krwi

Naukowcy od lat badają 4 z podstawowych grup krwi. Mówi się, że osoby z daną grupą reprezentują inną gamę cech osobowości.

Oprócz tego każda z grup ma inną tolerancję np. na przybieranie tłuszczu. Dodatkowo pojawia się pojęcie odporności na stres. Poniżej przytoczono krótką charakterystykę każdej z grup krwi.

Osoby z grupą krwi A:

Charakteryzują się cechami przydatnymi w zarządzaniu ludźmi oraz bycia liderem zespołu. Ponadto takie osoby wykazują się częściej współczuciem i troską.

W przypadku sytuacji stresujących potrzebują zdecydowanie więcej czasu, aby sobie z nimi poradzić, ze względu na to, że są bardzo podatne na działanie kortyzolu 

Dieta bogata w dużą ilość mięsa i cukru skutkuję nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej

Osoby z grupą krwi B:

Przyjazność to cecha charakterystyczna dla ludzi z tym typem krwi. Ponadto osoby takie są nastawione na działanie, a rozstrzyganie sporów przychodzi im z łatwością.

Ciężko wyprowadzić osoby z grupą krwi B z równowagi i lepiej tego nie robić. Gdy przekroczymy, granice wytrzymałości ludzie tacy reagują, bardzo gwałtownie i agresywnie.

Zaleca się ograniczenie potraw smażonych i pieczywa, jeśli chcemy uniknąć gromadzenia się nadmiernej ilości tłuszczu w organizmie.

Osoby z grupą krwi AB:

Racjonalne i spokojne myślenie i podejście do życia to cecha charakterystyczna osób z tą grupą krwi. Dodatkowo wykazują się przyszłościowym myśleniem.

Bardzo rzadko będziemy świadkami zdenerwowania czy problemów ze stresem ludzi z krwią AB. Cechują się bardzo dużym opanowaniem i kontrolowaniem emocji.

Dla każdej z grup krwi wskazana jest aktywność fizyczna, jednak dla AB jest to szczególnie wymagane. Siedzący tryb życia i brak ruchu spowoduję odkładanie się nadmiernej ilości tłuszczu.

Osoby z grupą krwi 0:

Spotykając osoby nacechowane empatią, uprzejmością i asertywnością możemy być pewni, że posiadają właśnie tę grupę krwi.

Reagowanie wybuchami złości na różne sytuacje to standard w przypadku osób z tą grupą.

Bardzo ważne w przypadki grupy krwi zero będzie regularne spożywanie zbilansowanych posiłków. Pozwoli to na zachowanie poziomu tkanki tłuszczowej na odpowiednim poziomie.

Co warto, jeść posiadając daną grupę krwi?

Każda z grup krwi jest wrażliwe na produkty, które spożywamy. Jedne działają, pozytywnie inne mogą, spowodować wiele problemów. W zależności, którą z grup posiadamy, warto zwrócić uwagę na to, co mamy na talerzu. 

W przypadku osób z grupą krwi A starajmy się ograniczyć kawę.

Dodatkowo negatywne skutki może przynieść spożywanie produktów ostrych. Warto unikać również wszelkiego rodzaju roślin strączkowych.

Dieta, której podstawą są ryby oraz nabiał jest optymalną. Dla miłośników zwierząt dobrą alternatywą może okazać się dieta wegetariańska.

Jeśli chodzi, o ludzi z grupą krwi B bezwzględnie wystrzegajmy się alkoholu.

Postawmy maksymalnie na jedzenie jak najmniej przetworzone, pozbawione wszelakich konserwantów. Rozsądne będzie wprowadzenie w swój jadłospis sporą liczbę produktów mlecznych.

Korzyści będziemy również czerpać z jedzenia ryb oraz baraniny. Dodatkowo porządna porcja warzyw i ziaren jest konieczna, jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu. 

Posiadając, grupę krwi AB ograniczmy, do minimum spożywanie wszelkiego rodzaju potraw smażonych.

Postawmy raczej na świeże produkty. Warzywa i owoce sezonowe są świetną opcją. Smażenie warto zamienić na choćby piecze w piekarniku lub gotowanie na parze.

Przy grupie krwi 0 ogromne znaczenie ma brak przejadania się.

Może w tym pomóc jedzenie posiłków częściej, ale mniej. Ponadto unikajmy możliwe jak najbardziej mleka oraz żywności przetworzonej. Zainteresujmy się dietą np. śródziemnomorską opierającą się głównie na rybach i warzywach. 

Konflikt serologiczny

Każdy człowiek posiada w swoim organizmie tzw. współczynnik EH. Jest to jeden z najważniejszych układów grupowych. Składa się z 50 antygenów, spośród których wyróżniamy kilka najważniejszych.

Są to między innymi: D, C, c, E oraz e. Ów współczynnik ma kolosalne znaczenie podczas ciąży. Z jego powodu może powstać konflikt serologiczny.

Na powierzchni krwinek czerwonych może znajdować się antygen D, będący czynnikiem Rh. Gdy spotykamy się z krwią, która na powierzchni erytrocytów posiada antygen D, określamy jako Rh+. W przypadku gdy ten antygen nie występuję, taką krew określa się mianem Rh-. 

W momencie, gdy matka posiada krew z czynnikiem Rh-, a u ojca spotykamy krew z czynnikiem Rh+ zachodzi konflikt serologiczny. Oznacza to, że organizm matki identyfikuje dziecko jako ciało obce.

W związku z tym używa przeciwciał do jego zwalczania. Na szczęście współczesna medycyna jest na tyle rozwinięta, że jest w stanie sobie z owym zjawiskiem poradzić.

Dopasowanie krwi i osocza

Zdarzają się sytuacje w życiu, gdy człowiek w wyniku utraty krwi potrzebuje jak najszybszego jej uzupełnienia.

Niestety, trudność polega na tym, że każda grupa krwi pasuje do innej. Podobnie jest z osoczem. Poniżej znajduje się  tabelka ukazująca kompatybilność krwi i osocza.

KREW

Grupa krwi Może przekazać krew osobą z grupą Może być biorcą krwi od osób z grupą
0 0, A, B, AB 0
A A, AB 0, A
B B, AB 0, B
AB AB 0, A, B, AB

OSOCZE

Grupa krwi Może przekazać osocze osobą z grupą Może być biorcą osocza od osób z grupą
0 0 0, A, B, AB
A A, 0 A, AB
B B, 0 B, AB
AB 0, A, B, AB AB
error: Treść zabezpieczona !!