Zapomnij o kosmetykach – oto, jak herbata z mniszka lekarskiego może odmienić Twoją skórę w zaciszu domowym.

Symbolem wiosennej ożywczości, mniszek lekarski, którego czas nastał w obecnych dniach, znany jest nie tylko z roli w wiankach i wkładu w produkcję miodu, lecz także może służyć w zupełnie innej dziedzinie.

Dla tych, którzy zmagać się chcą z nadmiarem wagi, problemami skórnymi czy trawiennymi, mniszek lekarski okazuje się być znakomitym wyborem. Wystarczy, że przyrządzisz z niego pyszną herbatę.

Czy zastanawiasz się, jakie korzyści przyniesie Ci herbata z mniszka lekarskiego?

Przyjmowanie jej wewnętrznie może:

  • Ulżyć przy zgadze i problemach żołądkowo-jelitowych, a także nerkowych
  • Korzystnie wpłynąć na zdrowie wątroby
  • Zapoczątkować i wspierać metabolizm
  • Być wsparciem w procesie odchudzania i detoksykacji

Zastosowanie zewnętrzne herbaty może pomóc w:

  • Zmniejszeniu podrażnień skórnych, egzem, wysypek
  • Leczeniu żylaków
  • Redukcji trądziku
  • Łagodzeniu plam pigmentacyjnych

Bogactwo składników liści mniszka lekarskiego

Liście mniszka są skarbnicą witaminy C, witamin grupy B i prowitaminy A. Znajdziesz w nich również minerały: potas, sód, glin, miedź, żelazo, wapń, krzem, siarkę i fosfor. Roślina ta jest także źródłem saponin, gorczycy, chlorofilu i inuliny, której jesienią jest aż 40%, podczas gdy wiosną tylko około 2%.

Herbata wspierająca odchudzanie i oczyszczanie

1 łyżeczkę korzenia mniszka (świeżego bądź suszonego) zalej 300 ml wody i pozostaw na noc (minimum 8 godzin). Rano umieść na ogniu i gotuj. Odcedź, a kiedy napar będzie miał przyjemną temperaturę, możesz zacząć pić. Spożywaj kilka łyków przed śniadaniem (3 zalecane) oraz 3 łyki 20 minut po posiłku. Polecana jest również herbata z suszonych liści mniszka.

Dodając cynamon czy oregano, możesz spożywać wywar w ciągu dnia. Nie tylko wspomoże proces odchudzania, ale też pozytywnie wpłynie na ogólny stan zdrowia przewodu pokarmowego, odkwasi żołądek i oczyści cały organizm, wpływając korzystnie na funkcjonowanie wątroby i nerek.

Mniszek lekarski a odchudzanie

Substancje zawarte w mniszku są efektywne w stymulowaniu metabolizmu i walce z tłuszczem, wspierając organizm w jego przetwarzaniu i redukcji już zmagazynowanego w tkankach. Dlatego dietetycy często rekomendują go jako „królową wiosennej diety”.

Aby cieszyć się zdrowiem i piękną skórą, herbata z liści mniszka jest doskonała.

Aby przygotować herbatę, użyj od 4 do 10 g suszonych liści mniszka lekarskiego i zalej je 150 ml wody. Gotuj przez 10 minut, a następnie odstaw do ostudzenia. Pij jedną szklankę trzy razy dziennie. Możesz również stosować herbatę zewnętrznie, aplikując na skórę jako balsam. W celu intensywniejszego działania, silniejszy napar będzie skuteczny przeciwko egzemie, trądzikowi czy żylakom.

error: Treść zabezpieczona !!