Zapomnij o kaszlu i drogich kremach: Ta roślina to Twój nowy, domowy sposób na lepsze zdrowie i urodę.

Na całym świecie, czarny bez jest uznawany za jedną z najbardziej wartościowych roślin medycznych.

Od dawna stosowany w celach leczniczych, w szczególności do walki z infekcjami i stanami zapalnymi, znalazł zastosowanie u starożytnych Egipcjan, którzy wykorzystywali go do leczenia skóry i łagodzenia oparzeń. Współcześnie, kwiaty czarnego bzu są nadal zbierane przez liczne osoby, które cenią je za ich naturalne właściwości lecznicze, przydatne w zwalczaniu różnorodnych problemów zdrowotnych.

Czarny bez ma korzystny wpływ na zdrowie, oferując silne wsparcie dla systemu immunologicznego oraz ochronę komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne i detoksykacyjne. Ułatwia pocenie się, co jest przydatne podczas grypy i przeziębienia, reguluje pracę jelit, łagodzi wzdęcia i bóle brzucha, wspiera zdrowie dróg oddechowych, łagodzi stany zapalne i kaszel, oraz pomaga przy infekcjach dróg oddechowych. Ponadto, działa moczopędnie, oczyszczając nerki i drogi moczowe, pomaga usunąć kwas moczowy z organizmu, łagodzi bóle stawów, uspokaja układ nerwowy, redukuje stres, łagodzi ból i skurcze, wspomaga gojenie się skóry, dezynfekuje oraz wspiera trawienie i oczyszczanie przewodu pokarmowego.

Bogactwo zawartych w czarnym bzie flawonoidów, karotenu i witaminy C sprawia, że jest on ceniony od lat za swoje zdolności do wspierania organizmu w walce z grypą, zatorami, zapaleniem oskrzeli, astmą i alergiami, a także poprawia odporność oraz pomaga w cukrzycy i zaparciach.

Herbata z suszonych kwiatów czarnego bzu jest skutecznym środkiem na uporczywy i suchy kaszel, a jej podawanie dzieciom powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Przygotowuje się ją, wysuszając kwiaty w ciemnym i suchym miejscu, a następnie zalewając wrzątkiem, przykrywając i pozostawiając na 10 minut.

Dla wrażliwej skóry, balsam z czarnego bzu jest prawdziwym ratunkiem. Wystarczy zalać 25 gramów suszonych kwiatów dwiema filiżankami wrzącej wody, przykryć i pozostawić do ostygnięcia. Po odcedzeniu przechowywać w czystym szklanym pojemniku i stosować na skórę za pomocą nasączonego płynem wacika.

Ocet bezowy, uzyskany z suszonych kwiatów zalanych 1 litrem octu i pozostawionych w ciepłym miejscu na 8 dni, jest nie tylko przydatny w kuchni, ale również ma działanie chłodzące.

Syrop z kwiatów czarnego bzu, przygotowany z 45 większych kwiatów, 3 cytryn, 2 kg cukru i 2 litrów wody, jest doskonałym dodatkiem do herbaty w zimie lub orzeźwiającej lemoniady latem. Kwiaty należy umyć, cukier rozpuścić w wodzie, gotując na małym ogniu.

Po dodaniu soku z cytryn i umieszczonych kwiatów, syrop należy przykryć i przechować w lodówce przez 4 dni, mieszając kilkakrotnie. Przefiltrowany syrop przechowuje się w zamykanych, wysterylizowanych butelkach lub słoikach w chłodnym miejscu.

error: Treść zabezpieczona !!