Jak zrobić idealny strudel na zakwasie: przepis na ciasto uniwersalne, wskazówki dotyczące nadzienia na słodko i na słono.

Przygotowaliśmy dla Was przepis na uniwersalny strudel z ciasta drożdżowego, który można wypełnić farszem zarówno na słono, jak i na słodko. Strudle drożdżowe to klasyk, który znamy od naszych babć. Powróćcie więc razem z nami do przeszłości!

Strudel na zakwasie

Strudel na zakwasie był kiedyś bardzo popularny, zwłaszcza w przeszłości, kiedy pieczono go jako alternatywę dla bułek i ciast. Nie jest tak kruchy i chrupiący w porównaniu do arkusza czy nawet szarpanego strudla, ale wciąż jest pięknie puszysty.

Ciasto na strudel można przygotować według prostego , uniwersalnego przepisu. Zaletą tego ciasta drożdżowego jest to, że jest sprężyste, aromatyczne i można je stosować do wypieków na słodko i słono. Do solonego ciasta wystarczy pominąć cukier, wystarczy szczypta, aby uzyskać zakwas.

Do słodkich można dodać cukier waniliowy dla intensywniejszego aromatu. Zaletą tego ciasta jest to, że nawet jeśli zawiera drożdże , nie trzeba zostawiać go do wyrośnięcia. W przypadku strudla ciasto nie musi tak bardzo zwiększać objętości. A jak to przygotować?

Uniwersalny przepis na strudel

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 220 ml mleka
  • 2 żółtka
  • 1 łyżeczka cukru ( do słodkiego nadzienia dodać 50 g cukru )
  • 40 g drożdży
  • 1 szczypta soli
  • 1 jajko do smarowania

Przygotowanie:

Lekko podgrzej mleko, powinno być letnie, ale nie gorące. Dodajemy 100 g mąki, łyżeczkę cukru i wszystkie drożdże. Przykryj i pozwól drożdżom wyrosnąć. Do miski wsyp pozostałą mąkę wymieszaną ze szczyptą soli (w wersji na słodko dodaj 50 g cukru). Dodajemy wyrośnięte drożdże, roztopione i ostudzone masło oraz dwa żółtka.

Ze wszystkich składników wyrobić gładkie ciasto. Można dać im chwilę odpocząć (około 15 minut) lub pozostawić do wyrośnięcia w klasyczny sposób, ale nie jest to konieczne. W międzyczasie przygotuj odpowiednie nadzienie według własnego uznania (patrz opcje poniżej). Następnie rozwałkuj ciasto na dwa cienkie arkusze.

Przed nadzieniem posyp ciasto podpieczoną bułką tartą, aby zapobiec jego rozmoczeniu. Następnie nałóż farsz. Nałóż cienką warstwę farszu na całą powierzchnię płytki. Wolne pozostawić jedynie krawędzie o szerokości ok. 1,5 cm. Następnie posmaruj brzegi roztrzepanym jajkiem lub białkiem, tak aby bułeczki dobrze się sklejały.

Następnie zwiń strudel wzdłuż dłuższego boku jak roladę. Dokładnie dociśnij brzegi i ułóż strudel na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, łączeniem do dołu. Nakłuj go ostrożnie widelcem, aby nie pękł. Na koniec posmaruj gotowe strudle pozostałym ubitym jajkiem lub jajkiem wymieszanym z mlekiem. Strudel będzie ładnie złocisty i błyszczący.

Piec w piekarniku nagrzanym do 175°C przez około 25 minut na złoty kolor. Strudli nie wolno piec w zbyt wysokiej temperaturze , żeby nie popękały. Można też na dno piekarnika postawić garnek z wodą, która odparuje w trakcie pieczenia. Dzięki wilgoci pory na powierzchni ciasta zamykają się, co zapobiega pękaniu.

Za pomocą patyka sprawdź, czy strudel jest gotowy. Gdy po włożeniu do ciasta wyjdzie suche, oznacza to, że jest gotowe. Pozostaw strudel do ostygnięcia na metalowej kratce, a następnie dodaj cukier, w zależności od nadzienia.

Czym wypełnić strudel?

Gdy ciasto będzie już gotowe, wystarczy pomyśleć, co do niego dodać. Jeśli nie chcesz poprzestać na sprawdzonych klasykach – jabłkach, rodzynkach, cynamonie, możesz spróbować czegoś mniej tradycyjnego. Przedstawiamy cztery mniej popularne nadzienia na słodko i słono, które doskonale komponują się ze strudelem drożdżowym.

Słodkie nadzienia

Mak – zagotować 200 ml mleka i wsypać do niego 150 g maku. Mieszaj mieszaninę i gotuj na małym ogniu przez co najmniej 10 minut, ciągle mieszając. Ugotowany mak zdejmij z ognia i dodaj 30 g dżemu porzeczkowego, 30 g marmolady, 1 łyżeczkę cynamonu, 50 g cukru i kilka kropel soku z cytryny. Pozostaw do ostygnięcia.

Orzech – w rondlu zagotować 30 ml wody, dodać 60 g cukru i doprowadzić do wrzenia. Następnie dodajemy startą skórkę z niecałej połowy cytryny, odrobinę cynamonu i wanilii, rozgniecione goździki i 100 g startych orzechów włoskich . Gotuj, ciągle mieszając, aż farsz zgęstnieje. Pozostaw do ostygnięcia.

Twarożek – 250 g twarogu wymieszaj z 80 g cukru kryształu, 1 cukrem waniliowym, 1 łyżką budyniu waniliowego i 1 jajkiem. Nadzienie doprawiamy startą skórką z cytryny i dodajemy rodzynki do smaku. Można je wcześniej namoczyć w rumie. Nadzienie można rozcieńczyć śmietaną.

Gruszkowa – zamiast klasycznych dżemów umieszczanych w bułkach można użyć dżemu gruszkowego. Doprawiamy odrobiną soku z cytryny i zagęszczamy startym piernikiem. Można także dodać odrobinę rumu dla smaku . Aromat rumu można dodać także tartym rumowym piernikiem .

Słone nadzienia

Kapusta z boczkiem – 1 opakowanie kiszonej kapusty odcedź i odciśnij z nadmiaru soku, następnie drobno posiekaj kapustę. Drobno posiekaj cebulę, podsmaż ją w garnku na smalcu, aż będzie przezroczysta, następnie dodaj kapustę i krótko podsmaż. Mieszankę można doprawić kminkiem. Drobno posiekaj 200 g ugotowanej wędzonki lub boczku , posyp pieprzem i podsmaż na patelni z odrobiną smalcu. Najpierw na cieście układamy kapustę kiszoną, a następnie posypujemy ją wędzonym mięsem.

Szpinak z kozim serem – każdy talerz posyp około dwiema garściami liści szpinaku, solą, pieprzem i posyp posiekanym czosnkiem (około 4 ząbki). Następnie posyp wszystko 4 łyżkami płynnej słodkiej śmietany (min. 30%) i następnie posyp około 100 g startego, twardego, dojrzałego sera koziego. Strudel szpinakowy doskonale smakuje także z łososiem , możesz spróbować według naszego przepisu .

Z boczkiem, gruszkami – na rozwałkowane ciasto nałóż 150 g boczku angielskiego, przykryj plasterkami gruszki i posyp 100 g startej lub pokrojonej w plasterki nivy.

O smaku pizzy – zwinięte płaty ciasta smarujemy 4 łyżkami ketchupu lub passaty pomidorowej wymieszanej z wyciśniętym czosnkiem (około 4 ząbki) i posypujemy oregano. Na wierzch ułożyć 200 g plasterków szynki, posypać 200 g startego twardego sera i pokrojonymi w plasterki grzybami (świeżymi lub z puszki).

error: Treść zabezpieczona !!