Na ratunek Twoim stawom: Najlepsze ćwiczenia rozciągające na kręgosłup dla osób w każdym wieku

Wstawanie rano dla niektórych z nas łączy się z ogromnym bólem w okolicach kręgosłupa szyjnego oraz stawów.

Pomagamy sobie różnymi maściami, lekami, jednak one nie są do końca skuteczne tak, jak byśmy chcieli i dają ulgę tylko na chwilę. W tym momencie musimy zastanowić się nad opcjami, które uśmierzą nasz ból na dłuższy okres lub sprawią, iż już nie będzie się on pojawiać.

W ten sposób działają regularnie wykonywane ćwiczeni, które za zadanie mają rozgrzać i naciągnąć nasze stawy, mięśnie. Każdy z nas do swojej codziennej rutyny powinien włączyć te ćwiczenia, aby pozbyć się bólu lub aby zabezpieczyć się prze bólem w przyszłości.

Przydadzą się one ludziom w każdym wieku, nawet osobom starszym, są one bowiem bardzo łatwe do wykonania i nie mają za zadanie przemęczyć naszego organizmu, a wręcz przeciwnie!

Efekty, które zauważysz po regularnym wykonywaniu ćwiczeń:

  • pobudzenie, przekrwienie
  • przegrzanie stawów, kręgów, krążków międzykręgowych
  • zapobieganie urazom, redukcja blokad kręgów i stawów
  • przywrócenie fizjologicznej długości mięśni
  • ukrwienie mięśni i ścięgien

Podstawowe zasady ćwiczeń:

Ruch ma być powolny, dostosowany do Ciebie. Unikaj gwałtownych ruchów wahadłowych, ruch zaczynaj wykonywać od małego zakresu, a następnie powiększaj jego zasięg do skrajnego punktu. Wskazuje się odczuwanie lekkiego napięcia podczas ćwiczeń. Jeśli odczuwasz ból, to ćwiczenie albo nie jest dla Ciebie, albo wykonujesz je źle! Ćwicz w siadzie, podczas leżenia lub podczas stania z podparciem.

Rozciąganie mięśni szyi:

Najlepiej w siadzie: na samym początku wyprostuj plecy i przechyl głowę w prawą stronę, próbując sięgnąć nią do prawego ramienia.

Utrzymaj tą pozycję przez 30 sekund, możesz wspomóc sobie ręką, podtrzymując nią głowę. Ćwiczenie należy powtarzać w obu kierunkach (głowa do prawego ramienia, a potem głowa do lewego ramienia).

Drugie ćwiczenie wspomagające mięśnie szyi ma wyglądać następująco (można na siedząco): zegnij łokcie i załóż je za głowę, tak, aby dłonie dotykały miejsca tuż nad Twoją szyją.

W tej pozycji wypchnij brodę w kierunku swojej klatki piersiowej i opieraj głowę przeciwko temu naciskowi, aby uruchomić mięśnie szyi. Przytrzymaj tą pozycję i nacisk przez 30 sekund, a następnie powoli unieś głowę i puść ręce.

Skręć w siedzeniu:

Ćwiczenie wykonuj na siedząco, z nogami wyciągniętymi przed sobą. Kiedy już jesteś w tej pozycji zegnij lewe kolano i oprzyj na nim prawy łokieć.

Lewą rękę natomiast połóż na podłodze za sobą i skręć tułów w lewą stronę, przez lewe ramię. Pozycję przytrzymaj przez 60 sekund, a następnie zmień strony i powtarzaj.

Rozciąganie mięśni wokół łopatek:

Najlepiej wykonywać ćwiczenie w pozycji stojącej. Ręce wyciągnij na boki, a następnie umieść je za sobą. Lewą ręką chwyć łokieć, a drugą rękę opuść.

error: Treść zabezpieczona !!