4 najważniejsze witaminy: Oczyszczą płuca palacza z toksyn i przyspieszą odnowę komórek.

Płuca palacza

Palenie jest jednym z największych zagrożeń dla czynności płuc. Zmienia strukturę i funkcję płuc, utrudniając oddychanie i zwiększając ryzyko wielu schorzeń. Płuca są częścią układu oddechowego, który pobiera tlen z powietrza i usuwa dwutlenek węgla.

Chociaż kilka czynników może upośledzać czynność płuc, w tym choroby genetyczne, infekcje i narażenie środowiskowe, palenie pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych. Palenie może zmienić fizyczny wygląd płuc. Testy diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa i prześwietlenie klatki piersiowej, mogą zidentyfikować niektóre zmiany.

Poniższy wykres podsumowuje niektóre typowe zmiany fizyczne. Palenie nie tylko powoduje zmiany fizyczne, ale także zmienia funkcję płuc. Ilość czasu potrzebnego na rozwój zmian różni się w zależności od osoby.

Zwiększona produkcja śluzu

Palenie może spowodować, że płuca wytworzą więcej śluzu. Ta zwiększona produkcja śluzu może się zdarzyć z kilku powodów, ale dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że palenie papierosów uszkadza komórki nabłonkowe wyściełające drogi oddechowe.

Komórki zapalne rozwijają się z powodu uszkodzenia, a to sprzyja produkcji komórek kubkowych, co prowadzi do zwiększenia śluzu. Chociaż może różnić się konsystencją i ilością, płuca wielu palaczy wytwarzają umiarkowane do dużych ilości gęstego śluzu.

Niski poziom tlenu

Palenie może prowadzić do pogrubienia i bliznowacenia ścian naczyń włosowatych w płucach. Kapilary to małe naczynia krwionośne, które umożliwiają przepływ tlenu, a następnie przemieszczanie się do tkanek w ciele. Uszkodzenie naczyń włosowatych może zakłócać prawidłową wymianę gazową, powodując niski poziom tlenu.

Świszczący oddech

Zazwyczaj płuca palacza mają więcej stanów zapalnych niż zdrowe płuca. Substancje chemiczne w papierosach mogą uszkadzać tkanki w płucach, co prowadzi do stanu zapalnego. Zapalenie płuc zwęża drogi oddechowe, często powodując ucisk w klatce piersiowej i świszczący oddech.

Duszność

Połączenie zmian, które palenie powoduje w płucach, może prowadzić do duszności. Kilka z tych zmian, w tym uszkodzenie komórek wyściełających drogi oddechowe, zniszczone rzęski i zwiększony śluz, utrudniają oddychanie. W rezultacie może wystąpić duszność nawet przy łagodnym wysiłku fizycznym.

O tym warto pamiętać!

Niektóre chemikalia są rakotwórcze, co oznacza, że mogą powodować raka u ludzi. Ponadto substancje chemiczne mogą uszkadzać płuca w inny sposób, na przykład prowadząc do bliznowacenia lub stanu zapalnego oraz uszkadzając komórki i naczynia krwionośne.

Z biegiem czasu palenie może zmienić płuca na tyle, aby spowodować choroby układu oddechowego, takie jak rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Nie ma reguły, że ktoś musi wybrać tylko jedną technikę, aby pomóc mu rzucić palenie. Czasami najbardziej skuteczna jest kombinacja metod.

Na przykład stosowanie nikotynowej terapii zastępczej wraz z poradnictwem może zwiększyć szanse na sukces dla niektórych osób. Nierzadko zdarzają się niepowodzenia podczas próby rzucenia palenia. Uleganie pokusie i palenie papierosa nie oznacza porażki.

Zamiast tego osoba może uczyć się na podstawie tego doświadczenia i próbować znaleźć dodatkowe lub alternatywne sposoby na zwiększenie swoich szans na pozostanie wolnym od dymu tytoniowego w przyszłości. Powietrze z zewnątrz ciała wchodzi przez ścieżkę zwaną tchawicą.

Następnie przechodzi przez wyloty zwane oskrzelnikami. Znajdują się one w płucach. Twoje płuca składają się z elastycznej tkanki, która kurczy się i rozszerza podczas oddychania. Oskrzeliki wprowadzają czyste, bogate w tlen powietrze do płuc i wydalają dwutlenek węgla. Małe, włosowate struktury wyściełają płuca i drogi powietrzne.

error: Treść zabezpieczona !!