Robak w domu zauważony – Wygnać go trzeba natychmiast, a nie samemu się go pozbywać.

Pierwsze wrażenie, że jest to zwykły, nieszkodliwy robak, może być zwodnicze. W rzeczywistości, jest to groźny błąd, którego należy unikać.

Pluskwiak, bo tak nazywa się ten owad, zadebiutował w Ameryce i stamtąd rozprzestrzenił się na cały świat. Mimo że brzmi niegroźnie, jest to pasożyt przenoszący śmiertelną chorobę Chagasa, zarówno na ludzi, jak i zwierzęta.

Chociaż kiedyś choroba Chagasa była rzadkością, obecnie ten gatunek owada przyczynia się do jej szybkiego rozprzestrzeniania. W Teksasie, na przykład, odnotowano już ponad 300 000 przypadków tej choroby, a u psów zarejestrowano 400 zgonów.

Typowym miejscem bytowania tych robaków są kamienie, szczeliny ścian, werandy, schody, lasy i inne naturalne środowiska. Pluskwiaki, żywiąc się krwią, często gryzą ludzi i zwierzęta wokół oczu i ust, zwłaszcza podczas snu. Po ugryzieniu, objawy mogą obejmować osłabienie, problemy z koordynacją, drgawki, biegunkę, obrzęk brzucha, utratę apetytu, depresję, letarg i zwiększoną akcję serca.

Wczesne stadium choroby często pozostaje niezauważone, a głównym objawem jest wstrząs anafilaktyczny. Czasami mogą również wystąpić ataki astmy. Objawy początkowe mogą być mylone z grypą lub przeziębieniem, dlatego w przypadku ugryzienia przez owada i wystąpienia tych symptomów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Nie zapomnij podzielić się tą informacją ze znajomymi na Facebooku!

error: Treść zabezpieczona !!