Zdrowie w butelce: Przepis na syrop z młodej pokrzywy czeka na Ciebie.

Pokrzywa zwyczajna, rosnąca na polach i łąkach, a nawet blisko domów, jest darmowym lekiem.

Wykorzystywana jako nawóz w ogrodach, przynosi korzyści również zdrowiu. Lekarz zalecił syrop pokrzywowy na anemię, który wykazuje również inne pozytywne działania zdrowotne. Zbiór pokrzyw, najlepszy do połowy maja, wymaga ostrożności: zbieraj je z niezanieczyszczonych miejsc, a po deszczu nie myj ich wcale.

Syrop pokrzywowy działa na wiele sposobów: leczy anemię, działa moczopędnie, oczyszcza wątrobę, poprawia kondycję włosów, jest bogaty w witaminę C, wspomaga serce i krążenie, detoksykuje organizm, obniża glukozę we krwi i łagodzi objawy alergii. Do jego przygotowania potrzebujesz 40 pokrzyw, 6 cytryn, 3 litry wody, 1 kg cukru brązowego lub 200 g miodu.

Do przygotowania syropu, zanurz pokrzywę i pokrojone cytryny w pojemniku, pozostaw na 24 godziny, po czym dodaj cukier lub miód i pozostaw na kolejny dzień. Przechowuj w lodówce i stosuj na anemię, mieszając z wodą.

Inna wersja syropu, bez potrzeby sterylizacji, wymaga 40 pokrzyw, 40 g kwasu cytrynowego, 1,5 kg cukru trzcinowego i 2 litry gorącej wody. Pokrzywy zalej wrzątkiem, dodaj kwasek, pozostaw na 24 godziny, a następnie dodaj cukier i podgrzej. Odstudź i przechowuj w szklanych pojemnikach.

error: Treść zabezpieczona !!