Ta roślina to mały cud: oto, dlaczego nigdy nie powinno zabraknąć cudownej szałwii w twoim domu.

Kiedyś roślina ta była uważana za magiczne zbawienie z powodu jej ogromnej mocy uzdrawiania.

W starożytnej literaturze medycznej odnajdziesz informacje, że szałwia była wysoce ceniona za swoje właściwości lecznicze. Wierzyli w to nawet arabscy lekarze, przypisując jej zdolność do przedłużania życia.

W niniejszym tekście odkryjesz, jakie konkretnie problemy zdrowotne potrafi zniwelować szałwia. Botanik John Gerard nie szczędził jej pochwał, zwracając uwagę, że roślina jest doskonała dla mózgu i głowy. Twierdził, że wyostrza zmysły, eliminuje drżenie kończyn, wzmacnia nerwy i pomaga w gorączce.

Dzisiaj znamy przynajmniej cztery główne schorzenia, na które szałwia jest odpowiedzią:

  • zaburzenia pracy mózgu
  • nerwowe
  • hormonalne
  • niestrawność

Pomaga poprawić zdrowie psychiczne, emocjonalne, równoważy układ hormonalny i ułatwia trawienie.

Nie można też pominąć jej wyjątkowych właściwości w leczeniu infekcji jamy ustnej i gardła, za co odpowiadają jej właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Szałwia sprawdza się w przypadku dusznicy, kaszlu, zapalenia krtani, astmy, zapalenia oskrzeli, przeziębienia, zapalenia zatok i wielu innych.

Z powodzeniem można jej użyć w formie płukanki. Mieszanka 10 ml nalewki z szałwii i 10 ml nalewki z rumianku, rozcieńczona w szklance ciepłej wody, może przynieść ulgę.

Współczesne badania potwierdzają wiele z jej starożytnych zastosowań. Wykazano, że pomaga osobom z nadpotliwością i kobietom w menopauzie, zmniejszając nocne poty i uderzenia gorąca. Zastosowanie ekstraktu i olejku z szałwii może tłumaczyć jej skuteczność w redukcji problemów z pamięcią i nadmierne pocenie.

Szałwia jest znana również ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych i antyoksydacyjnych. Można ją łączyć z rozmarynem dla wsparcia mózgu, z echinaceą w przypadku chorób jamy ustnej i gardła, oraz z dziurawcem dla poprawy nastroju.

Zastosowanie szałwii na skórę również przynosi ulgę w przypadku reakcji alergicznych, egzemy czy łuszczycy. Zaleca się zastosowanie mieszanki liści czerwonej szałwii i przegotowanej wody. Pamiętaj jednak, aby najpierw przetestować jej działanie na małym fragmencie skóry.

Chociaż szałwia jest skarbnicą zdrowia, istnieją przeciwwskazania. Powinny jej unikać kobiety w ciąży i karmiące, osoby z padaczką lub zapaleniem nerek. Diabetycy powinni monitorować poziom cukru we krwi. Nie zaleca się jej stosowania przez dłuższy czas.

Życzę zdrowia!

error: Treść zabezpieczona !!