Jak rozpoznać wampira energetycznego – Dlaczego narzekająca osoba odbiera energię życiową.

Umiejętności takie jak empatia i okazywanie współczucia uważane są za pozytywne cechy. Co jednak w przypadku gdy te pozytywne cechy zostają wykorzystywane przez toksyczne osoby?

Co jeśli po rozmowie z kimś czujesz brak energii, smutek i wyczerpanie? Warto zastanowić się czy takie relacje są Ci potrzebne.

Musimy zachować balans nad empatią do innych i służenia im pomocą, a nad tym co dla nas najlepsze. Jeśli czujemy, że dana osoba jest tzw. „wampirem emocjonalnym” warto zakończyć taką relację, a jeśli nie jest to możliwe to chociaż mocno ograniczyć kontakt z taką osobą.

Wpływ negatywnej osoby

Każdy z nas zna osoby, które nie potrafią mówić o niczym innym tylko o swoich problemach, jak im to w życiu źle i niedobrze. I nie słuchają rad i pomysłów jak z takiego stanu wyjść. Takie osoby po prostu mają w zwyczaju przenosić swoje złe emocje na innych.

Próbują zaszczepić w swoim rozmówcy poczucie winy i inne nieprzyjemne uczucia. Wydaje się to czasem absurdalne, ale niestety jest wiele takich osób, które czerpią chorą satysfakcję z tego, że innym mogą dopiec, powiedzieć coś co sprawi, że będą mieli obniżoną samoocenę o sobie.

Jeśli czujesz, że takie osoby są w Twoim otoczeniu i nie radzisz sobie psychicznie po spotkaniu z nimi nie męcz się. Postaw granice i nie zważaj na to, że będą obwiniać Cię o egoizm. Tu najważniejsze jest zadbanie o siebie w takiej niezdrowej relacji. Zobaczysz, że pod odcięciu się lub ograniczeniu kontaktów z taką osobą odzyskasz energię i poczucie własnej wartości.

Dlaczego nie warto słuchać narzekań innych?

Ten kto potrafi tylko narzekać tak na prawdę nie chce zmienić swojego życia, jest przyzwyczajony do roli narzekającego. Taki ma już psychotyp. Wysłuchując go nic nie zmienisz. Nie dasz dobrych rad, bo taka osoba ich nie potrzebuje i nie doceni. Dlatego taka rozmowa nie ma sensu i jest bezcelowa.

Z takimi osobami powinien pracować specjalista, który używając odpowiednich technik będzie może w stanie pomóc takiemu „wampirowi energetycznemu”, ale Ty dla własnego spokoju i zdrowia nie mieszaj się w takie relacje.

Co się z nami dzieje gdy słuchamy narzekania?

Przez wieczne narzekanie innych nie jesteśmy w stanie im pomóc, a tylko tracimy własną energię. Po czasie sprawia to, że stajemy się wyczerpani. Pierwszymi oznakami wyczerpania mogą być: trudności w rozwiązywaniu własnych problemów, problemy z koncentracją, pojawienie się negatywnych myśli oraz brak równowagi emocjonalnej.

Dlatego jeśli tylko zauważysz u siebie takie objawy nie czekaj i postaw się toksycznej osobie. Na początku na pewno będzie to trudne, bo toksyczne osoby są niezwykłymi manipulantami i będą próbować Ci wmówić, że jest urażona i czuje się odrzucona, ale w pewnym momencie jeśli odsuną się od takiej osoby wszyscy albo zrozumie swoje postępowanie i podejmie leczenie, albo nie zostanie w jej otoczeniu nikt przyjaźnie nastawiony.

Jeśli mimo wszystko zależy Ci na relacjach z taką osobą warto postawić granicę i na wstępie rozmowy powiedzieć, że nie chcesz cały czas rozmawiać o „tragediach i kłopotach”. Poproś o wybranie innych tematów rozmowy lub możesz nakierować je sama na coś nie związanego z ponurymi tematami.

error: Treść zabezpieczona !!