Zerwij liście maliny w czerwcu, a poczujesz najlepszą ich moc. To idealna pomoc dla każdej kobiety.

W tradycji zielarskiej liście maliny ceniono niemal w takim stopniu, jak same jej owoce. Posiadają one zaskakujące działanie zdrowotne, o których łatwo zapomnieć, kiedy leki i suplementy diety mamy na wyciągnięcie ręki.

Zielone liście maliny mają najcenniejsze właściwości wiosną, kiedy roślina kwitnie, ale bez obaw można je zbierać aż do jesieni. Poznaj naturalną moc leczniczą, która kryje się w liściach maliny!

Liście maliny – dla kobiet i nie tylko

Liście maliny są źródłem wielu witamin, w tym witaminy B12 i kwasów organicznych, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Odnajdują swoje zastosowanie m.in. w łagodzeniu bólu zębów, stanów zapalnych jamy ustnej i podrażnień skórnych.

Doskonale sprawdzają się również przy dolegliwościach żołądkowych, zmniejszając ból brzucha oraz pomagając w leczeniu biegunki. Oprócz tego, że odżywiają organizm od wewnątrz, liście maliny pozytywnie wpływają również na wygląd skóry, przywracając jej młodzieńczy wygląd.

Kąpiel z dodatkiem wywaru z liści maliny nawilży i ujędrni skórę, a jednocześnie pomoże w walce z żylakami. Z ich dobroczynnego działania często korzystają kobiety, ponieważ nalewka z liści malin skutecznie łagodzi bóle menstruacyjne, a w drugim i trzecim trymestrze ciąży pomoże w stymulacji mięśni macicy.

Nalewka sprawdzi się również przy zapaleniu dróg moczowych, na które panie zapadają znacznie częściej niż panowie. Podobnie jak owoce żurawiny, liście maliny wypłukują bakterie z dróg moczowych i zapobiegają nawrotom stanu zapalnego.

Uwaga! Picie herbaty malinowej, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, nie jest zalecane w przypadku kobiet poniżej 34 tygodnia ciąży. W skrajnych przypadkach może to spodowować przedwczesny poród lub poronienie. Liście maliny skutecznie zastąpią apteczne suplementy diety.

Jako prawdziwe bogactwo witaminy A, B, B12, C, E i żelaza odżywiają organizm oraz pomagają w prawidłowym jego funkcjonowaniu. Wywar z liści maliny można stosować jako okład na bolesne miejsca – nie tylko złagodzi on ból, ale również zadziała przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Liście maliny można również wykorzystać do przygotowania herbatki ziołowej. Zerwane liście wystarczy dokładnie wysuszyć i zmiażdżyć, a następnie zalać ciepłą wodą. Tak przygotowana herbatka malinowa działa odżywczo, a ponadto pięknie pachnie.

Malinowa nalewka na różne dolegliwości

Jedną z form podawania liści maliny jest przygotowanie nalewki. W takiej formie doskonale sprawdzi się do wcierania w chore miejsca (np. żylaki lub trądzik) lub jako odżywczy dodatek do kąpieli.

W celu przygotowania nalewki, liście maliny należy dokładnie umyć i pokroić w paski. Umieścić w butelce i zalać brandy – alkohol powinien sięgać do poziomu ok. 1 cm nad liśćmi. Butelkę zamknąć i odstawić w zacienione miejsce na 14 dni. Od czasu do czasu zamieszać. Po upływie dwóch tygodni nalewkę odcedzić i przechowywać w zacienionym miejscu.

error: Treść zabezpieczona !!