Niepokojące zmiany na twarzy, które świadczą o problemach ze zdrowiem

Stan zdrowia drugiego człowieka można sprawdzić w prosty sposób, wystarczy spojrzeć w jego oczy. Podobnie jest ze skórą twarzy.

Jeśli jej kondycja ulega pogorszeniu lub pojawiają się na niej zmiany, może to być sygnał o tym, że organizm dręczą poważne choroby. W dalszej części artykułu przedstawiono jak na podstawie wyglądu twarzy rozpoznać, że z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego.

Cienie i worki pod oczami

Wielu z nas posiada wyraźne cienie pod oczami już od okresu dzieciństwa. W takim przypadku nie ma się czym przyjmować, gdyż jest to cecha genetyczna, występująca bez względu na stan zdrowia. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeśli zmiany w okolicy oczu pojawiły się nagle i utrzymują się dłuższy czas. Wówczas trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę.

Worki pod oczami najczęściej świadczą o tym, że przestaliśmy o siebie dbać. Pojawiają się, gdy przesadzamy z imprezami, alkoholem i innymi używkami lub wypalamy nadmierną ilość papierosów. Na ich występowanie mają również wpływ przewlekłe zmęczenie spowodowane przepracowaniem i ograniczeniem czasu przeznaczonego na sen.

Najlepszym sposobem na likwidację cieni pod oczami jest zmiana trybu życia polegająca na znalezieniu czasu na regenerację. Pomocne okaże się również regularne nawadnianie organizmu. Tymczasowym rozwiązaniem będzie położenie zimnego kompresu po oczy i zatuszowanie zmian korektorem.

Czerwony nos

Na czubku nosa znajduje się bardzo dużo naczyń krwionośnych. Gdy dochodzi do ich rozszerzenia, kolor nosa zmienia się na czerwony. Najczęściej dochodzi do tego, kiedy wystawiamy się na działanie zimna. Nos czerwienieje również w przypadku pojawienia się reakcji alergicznej lub kataru spowodowanego infekcją górnych dróg oddechowych. Jednak w tych sytuacjach zaczerwienienie po jakimś czasie mija.

Może zdarzyć się też tak, że nos danej osoby jest zawsze czerwony, bez względu na temperaturę. Wówczas należy dokładnie skontrolować stan zdrowia, aby znaleźć przyczynę przewlekle rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Oczy i twarz o żółtym odcieniu

Objawy te mogą świadczyć o problemach z pracą wątroby. W takiej sytuacji dochodzi do nagromadzenia się w organizmie toksyn i innych odpadów, które powinny być z niego usuwane.

Żółtaczka może naturalnie występować tylko u noworodków. Natomiast u osób dorosłych świadczy o poważnych problemach ze zdrowiem. Podwyższony poziom bilirubiny utrzymuje się w organizmie, gdy wątroba uległa uszkodzeniu np. z powodu nadużywania alkoholu.

Gdy Twoje oczy lub skóra twarzy przybiera żółtawy odcień, koniecznie odwiedź lekarza, aby poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Należy wykonać badania wątroby, trzustki i woreczka żółciowego oraz wykluczyć wirusowe zapalenie wątroby czy mononukleozę.

Wysypka motyla

Wysypka na twarzy może mieć różne przyczyny. Często pojawia się jako reakcja alergiczna na nowy kosmetyk, środek chemiczny lub produkt spożywczy. Zmiany na skórze świadczą również o nadmiernym spożyciu węglowodanów. W większości przypadków wysypka ustępuje po wyeliminowaniu szkodliwych czynników lub przyjęciu leków antyhistaminowych.

Jeśli jednak zmiana utrzymuje się przez dłuższy czas i przypomina kształtem motyla, sytuacja jest poważniejsza. Gdy oprócz wysypki pojawia się gorączka, należy udać się do lekarza, gdyż może to być toczeń – ciężka choroba autoimmunologiczna.

Rany wokół ust

Zwykle są spowodowane niedoborem witamin, stresem lub osłabieniem odporności. W większości przypadków ustępują samoczynnie. Można sobie z nim także poradzić poprzez użycie maści dostępnych w aptekach bez recepty. Czasem ranki są wywołane wirusem opryszczki typu I.

Pęknięte usta

Usta pękają najczęściej w okresie zimowym. Wówczas nie należy ich oblizywać, a zamiast tego nawilżać tłustym balsamem. Może zdarzyć się, że pęknięcia wywołała alergia. W taki przypadku należy zastanowić się, co nas uczula.

Nadmierne owłosienie twarzy

U mężczyzn to naturalny stan, natomiast u kobiet świadczy o poważnych chorobach. Młode kobiety posiadające owłosienie twarzy mogą cierpieć na zespół policystycznych jajników. Ta choroba powoduje problemy z zajściem w ciążę. W takim przypadku zalecana jest wizyta u ginekologa oraz ograniczenie spożycia cukru.

Wypadanie brwi i rzęs

Nadmierne wypadanie brwi i rzęs, może być objawem niedoczynności tarczycy. Zwykle dochodzi do tego u osób powyżej 50 roku życia. Jeśli temu stanowi towarzyszą temu przewlekłe zmęczenie, wzrost masy ciała i suchość skóry, warto skonsultować się z lekarzem.

Pojawianie się nowych znamion

Zwykle znamiona nie są groźne dla zdrowia. Gdy jednak pojawiają się w dużej ilości lub dochodzi do ich przeobrażenia, należy zachować czujność. Niepokojącymi sygnałami powinny być zmiany kształtu, koloru i ich równomierność. W tych przypadkach konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, gdyż znamiona mogą przerodzić się w czerniaka – nowotwór złośliwy skóry.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienie nowotworu skóry, należy ograniczyć przebywanie na ostrym słońcu. Warto zastanowić się nad usunięciem znamion występujących w miejscach narażonych na uszkodzenie lub ucisk przez ubrania np. biustonosz czy pasek od spodni.

error: Treść zabezpieczona !!