Bóle dolnej części pleców: Te sposoby na ból działają – Jak sobie z nimi radzić i co się za nimi kryje.

Występowanie bólu w dolnej części pleców – przyczyny. Sposoby na jego zwalczenie.

Poniżej przedstawione zostały przyczyny bólu w dolnej części pleców oraz sposoby, jak można się z nimi uporać lub przynajmniej zniwelować.

Uciążliwe bóle pleców niejednokrotnie spotkały każdego z nas. Mogą one przyczyniać się do pogorszenia nastroju oraz bezproduktywnego funkcjonowania. Takie bóle negatywnie wpływają na możliwości jednostki w każdym aspekcie poruszania się czy wykonywania czynności.

Pierwszą z przyczyn występowania mogą być naciągnięcia mięśni.

Do takiego efektu dochodzi w sytuacji wykonania gwałtownego ruchu. Gwałtowny ruch o dużym nasileniu ma miejsce po długim okresie bezczynności lub po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji. Osoby pracujące w pozycji siedzącej, po nagłym podniesieniu się z miejsca mogą doświadczyć bólu w dolnej części pleców. Gdy człowiek na siłę będzie próbował się wyprostować może doświadczyć zjawiska promieniowania bólu wokół całej talii oraz w dół do nóg.

Druga bardzo poważną przyczyną może być wypadanie dyskuprzepuklina na kręgosłupie.

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, między którymi umiejscowione są dyski, są one wypełnione płynem. Ich zadanie to nie doprowadzać do wzajemnego wycierania się kręgów oraz amortyzowanie wszystkich wstrząsów, które powstawały podczas poruszania się, wykonywania czynności.

Dysk może wypaść lub ulec uszkodzeniu w momencie podnoszenia dużego ciężaru lub u osób, które regularnie i z dużą intensywnością uprawiają sport. Problem tego rodzaju może występować po przebudzeniu i nasila się. Towarzyszą mu intensywny ból, skurcze mięśni oraz niewielki guz występujący na plecach.

Trzecią przyczyną może być przeciążenie całego ciała.

Kręgosłup podczas wykonywania czynności cały czas pracuje lub umieszczony jest ciągle w jednej pozycji, co prowadzi do przeciążania go. Zbyt ciężki wysiłek czy praca fizyczna mogą tylko pogorszyć sprawę. Przy stałym przeciążaniu może występować stan zapalny w obrębie kręgosłupa.

W skrajnych przypadkach problemy te mogą skutkować do ograniczenia sprawności fizycznej, dlatego bardzo ważne jest żeby dbać odpowiednio o swój trzon. Aby zaradzić chronicznemu przeciążeniu warto dbać o prawidłową postawę całego ciała oraz skorzystać z masaży, pływania bądź jogi, bądź stosowania specjalistycznych taśm czy plastrów.

Czwartym powodem bólu pleców w ich dolnej części mogą być choroby zwyrodnień stawów.

Z biegiem lat nasz organizm wcale nie staje się coraz silniejszy, wręcz przeciwnie słabnie w niektórych aspektach. Pewne organy, części naszego ciała są bardziej podatne na urazy czy zwyrodnienia. Taki los dotyka kręgów, dysków, stawów czy wszelkiego rodzaju więzadeł. Elastyczność tkanek chrzęstnych ulega pogorszeniu, osłabieniu. Stają się one bardziej sztywne, co może prowadzić do występowania zwyrodnień stawów.

Jak można zapobiec występowaniu zwyrodnień?

Należy dbać o uprawianie sportu, wszelka aktywność fizyczna korzystnie wpływa na ciało. Jej brak lub siedzący tryb życia prowadzi do usztywniania stawów. Warto wprowadzić kilka ćwiczeń w ciągu dnia lub chociażby wybierać się na spacery. Można pomyśleć na dojazdem do pracy na rowerze.

Każdy poranek warto zacząć od kilku minut rozciągania się. Ćwiczenia te pozwolą rozgrzać i przygotować kręgosłup na całą dobę.

Dobrym rozwiązaniem będzie urozmaicenie diety. Wzbogacając ją o warzywa, owoce, produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega 3. Warto dbać o odpowiednią suplementację witamin oraz magnezu, w przypadku ich niedoboru warto zapytać lekarza lub farmaceuty o odpowiedni suplement.

error: Treść zabezpieczona !!