Eliminacja stresu za pomocą tradycyjnego chińskiego sposobu. Instrukcje.

Długotrwałe złe samopoczucie, brak energii oraz ciągłe zdenerwowanie – wszystkie te objawy mogą być efektem braku odpowiedniego relaksu.

Dobrym pomysłem może być masaż różnych obszarów ciała, połączony z ćwiczeniami rozciągającymi. Metody, prezentowane poniżej, pomagają w redukcji stresu, o ile stosowane są prawidłowo i regularnie. Stres, spowodowany problemami w pracy lub domu, może zostać łatwo zredukowany, dzięki metodom, znanym mieszkańcom dalekich krańców Azji.

Medycyna wschodu, szczególnie ta oparta na znanych od wieków rozwiązaniach, bywa niezwykle pomocna w przypadku wielu dolegliwości. Przykładowo ulgę w bólu można uzyskać dzięki masowaniu palców dłoni lub odpowiedniemu uciskowi.

Na początek łączymy dłonie jak do modlitwy. Wzajemny nacisk przez kilka sekund powinien przynieść chwilową ulgę. W tym czasie możemy uspokoić się i wyeliminować negatywne uczucia. Metoda ta sprawdza się również w przypadku chorób, związanych z toksycznymi emocjami.

W zrozumieniu założeń chińskich metod redukcji stresu pomóc może znajomość znaczeń każdego z palców u dłoni wg dalekowschodniej medycyny tradycyjnej:

  • kciuk odpowiada za wszelkie zmartwienia i problemy życiowe oraz stres,
  • palec wskazujący odpowiada za lęki i uczucie strachu,
  • palec środkowy odpowiada za gniew, złość i podenerwowanie,
  • palec serdeczny odpowiada za smutek, niezdecydowanie oraz stany, kojarzone zwykle z depresją,
  • mały palec odpowiada za niepokój, pesymizm i brak energii.

Wiele osób zastanawia się zapewne, czy istnieją jakiekolwiek naukowe przesłanki, mogące świadczyć o skuteczności masażu palców. Jak się okazuje – tak. Dłonie są wszak połączone nerwami z mózgiem, odpowiadającym za emocje.

Jeżeli chcesz wypróbować ten sposób – spróbuj zacisnąć lewą dłoń, obejmując ją dłonią prawą w taki sposób, by jedna była schowana w drugą. Następnie uciskaj palcem, odpowiedzialnym za emocję, której aktualnie doświadczasz – na przykład w przypadku stresu powinien to być kciuk. Dłonie trzymaj w ten sposób przez ok. 30 sekund, następnie odpocznij przez kolejne 30 sekund; cały cykl powtórz kilkukrotnie.

Obserwuj poprawę samopoczucia

Kolejna z opisywanych metod nosi nazwę Jin Shin Jyutsu („sztuka bycia szczęśliwym”). W tradycyjnej medycynie chińskiej uważano, że dzięki sztuce samoleczenia się dotykiem, możliwe jest wzmocnienie odporności oraz uleczenie się samodzielnie z wielu chorób. Masaż określonych części dłoni sprawia, że ograniczone zostają nasze dolegliwości.

Dłoń należy otworzyć i zwrócić uwagę na palec, który odpowiada za aktualnie odczuwane emocje. Uciskamy go przy pomocy kciuka oraz palca wskazującego drugiej ręki lub zamykamy na nim całą drugą dłoń. Po wykonaniu ćwiczenia powtarzamy te zabiegi w odniesieniu do drugiej ręki.

Techniki relaksacyjne tego typu pomagają nie tylko przy problemach emocjonalnych – przynoszą również ulgę w wielu fizycznych dolegliwościach naszego ciała. Każdy z palców odpowiada za konkretne części naszego ciała:

  • kciuk – za śledzionę, żołądek oraz problemy skórne, związane z bólami głowy i brzucha,
  • palec wskazujący – za mięśnie, nerki, pęcherz moczowy i układ trawienny,
  • palec środkowy – za wątrobę, woreczek żółciowy oraz problemy, związane z bólami głowy, układem krwionośnym, zmęczeniem oraz bólami miesiączkowymi,
  • palec serdeczny – za układ oddechowy i płuca oraz jelita i problemy z niestrawnością,
  • mały palec – za serce, jelito cienkie oraz problemy, związane z bólem kości.

error: Treść zabezpieczona !!