Okłady solne to niezwykle skuteczny, naturalny, znany od pokoleń lek na wiele dolegliwości. Instrukcje.

Okłady solne

Okłady solne są znanym lekarstwem od wielu stuleci. Jeszcze podczas II wojny światowej leczono nimi żołnierzy, ale dziś także mogą się przydać na różne dolegliwości takie jak wrzody, żylaki, bóle stawów, a nawet zwyczajne przeziębienie. Kiedy warto z nich korzystać i jak je stosować?

Jak przygotować opatrunek

Aby zrobić roztwór solny, potrzebujesz 1 litr przegotowanej lub destylowanej wody oraz soli kuchennej. Upewnij się, że stężenie nie wynosi więcej niż 10%, bo mogłoby to być niebezpieczne dla zdrowia. Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać składniki — sól musi być całkowicie rozpuszczona w wodzie.

Kiedy roztwór będzie gotowy, zamocz w nim złożoną gazę, lekko wyciśnij i przyłóż na bolące miejsce. Możesz użyć także miękkiej szmatki. Ważne jest, aby skóra była umyta i sucha, a gaza zakrywała cały uszkodzony obszar. Opatrunek zaklej taśmą tylko na brzegach, żeby rana mogła oddychać. Zdejmij po około 8-12 godzinach, następnie umyj miejsce ciepłą wodą i wytrzyj do sucha. 

Kiedy stosować okłady solne

Choroby kości i stawów

Okłady mogą okazać się pomocne przy problemach z układem mięśniowo-szkieletowym, np. przy zapaleniu stawów, dnie moczanowej czy reumatyzmie, a nawet przy osteoporozie i osteochondrozie. Roztwór solny zmniejsza ból, obrzęk i stany zapalne, a także kruchość kości.

Chore miejsce bandażuj szeroką gazą na około 8 godzin, przez 15 dni. Zaleca się stosowanie bandaży na noc i przetarcie rano wilgotnym ręcznikiem. Niestety, w przypadku tych chorób proces leczenia może okazać się dość długi.

Ropnie i wrzody

Gazę złóż na około 6-8 części i namocz w roztworze z soli fizjologicznej. Następnie przyłóż do bolącego miejsca na 2-3 godziny, a po tym czasie przemyj skórę. Pamiętaj, aby zachować sterylność.

Bóle głowy

Opatrunki solne zmniejszają migreny i bóle wywołane zmęczeniem czy wysokim ciśnieniem krwi. Mogą okazać się zbawienne, jeśli chcesz szybko złagodzić ból. Przygotuj 10-procentowy roztwór, następnie zmocz cienki, bawełniany ręcznik i nałóż na czoło. Leczenie stosuj przez 4 dni.

Przeziębienie i grypa

Okłady solne są świetnym rozwiązaniem, jeśli zmagasz się z bólem gardła, zapaleniem oskrzeli lub krtani, a nawet z katarem. Wystarczy, że złożoną gazę namoczysz w roztworze i pozostawisz na noc na gardle i czole, a wszelkie objawy powinny Cię opuścić po upływie czterech dni.

Jeśli natomiast rozwija się u Ciebie grypa, możesz dodatkowo zastosować opatrunek na plecy (podobnie jak w przypadku gardła i głowy — zostaw okłady na noc). Leczenie solą możesz wdrożyć także w przypadku astmy, zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Twój roztwór powinien mieć około 7,5 – 9 %.

Należy stosować go na plecy i klatkę piersiową, za pomocą bawełnianych ręczników. Złóż je na pół i przyłóż do bolącego miejsca. Następnie na ręczniku umieść cienką szmatkę i zawiąż bandaż pod pachami w taki sposób, żeby opatrunek się nie przemieszczał i nie utrudniał poruszania. Pamiętaj, aby nie ściskać go zbyt mocno. Okład pozostaw na 5 godzin i stosuj przez co najmniej 5 dni. 

Choroba tarczycy

Jeśli mierzysz się z wolem tarczycy, powinieneś spróbować leczenia solą fizjologiczną. Bandaż namoczony 10-procentowym roztworem należy nakładać na szyję, na co najmniej 8 godzin (najlepiej na noc). Powtarzaj czynność przez trzy tygodnie. 

Żylaki 

Okłady solne pomogą Ci w złagodzeniu obrzęku, stanów zapalnych czy bólu nóg. Stosowanie roztworów poprawi krążenie krwi i zapobiegnie dalszemu rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Stosowane są różne metody leczenia: możesz rozpuścić sól morską lub zwykłą we wrzątku lub wywarze z ziół (na przykład dziurawca czy drabiny). Wystarczy około 100-120 gramów soli na litr wody. Zwilżoną tkaninę pozostaw na skórze na 10 godzin.

Ból pleców

Do znalezienia przyczyny bólu krzyżowego niezbędna jest wizyta u lekarza, jednak najczęściej jest on spowodowany osteochondrozą lub przepukliną dysku. Może to być także oznaka niektórych chorób narządów wewnętrznych, takich jak jelita, żołądek czy nerki.

Roztwór solny może Ci pomóc przy tych dolegliwościach, ponieważ usuwa stan zapalny. W zależności od przyczyny bólu zalecenia są różne: w przypadku choroby nerek leczenie tego typu powinno trwać maksymalnie 15 dni, jeśli natomiast zmagasz się z nadciśnieniem — możesz nakładać opatrunki przez miesiąc.

Co więcej, w przypadku nadciśnienia powinieneś przygotować roztwór w gorącej wodzie, sięgającej co najmniej 50° Celsjusza. Należy zwilżyć kilka warstw bawełnianego ręcznika i lekko ścisnąć, a następnie położyć na dolną część pleców i pozostawić na noc. Jeśli chcesz pozbyć się bólu przy zapaleniu żołądka, powinieneś nałożyć opatrunek także na brzuch.

Zapalenie węzłów chłonnych

Okłady solne mogą Ci się przydać także przy łagodzeniu stanów zapalnych i bólu węzłów chłonnych. Po nałożeniu opatrunku pamiętaj o umocowaniu go bandażem, aby się nie przemieszczał. Stosuj przez 2 tygodnie.

Przeciwwskazania

Pamiętaj, że roztwór może prowadzić do zaburzenia równowagi soli w organizmie. Po zauważeniu skutków ubocznych lub indywidualnej nadwrażliwości przerwij stosowanie okładów z solą fizjologiczną. 

error: Treść zabezpieczona !!