Tradycyjne sposoby przechowywania czosnku tak, aby nie gnił i nie kiełkował. Warto wiedzieć, jak go odpowiednio przechowywać

Czosnek ma skłonność do kiełkowania. Jeśli tylko pojawia się dużą wilgotność, roślina wypuszcza drobne listki. Należy więc odpowiednio zabezpieczyć główki, by nie zgniły. Przed umieszczeniem w piwnicy czy spiżarni, warto dokładnie obejrzeć warzywo, oczyścić pleśń i ew. zalążki kiełków.

Trzeba pamiętać, że  za ich rozwój odpowiadają małe korzenie na spodzie czosnku. By mieć pewność, że roślina nie zacznie się rozwijać, może delikatnie podpalić je od spodu za pomocą zapałki czy zapalniczki. Tak gotowy czosnek jest w stanie przeleżeć nawet przez cały sezon!

Jeśli zamierzamy przechowywać czosnek w temperaturze pokojowej, wystarczy stary, sprawdzony sposób. Główki warzywa oczyść i zaplataj w tradycyjny warkocz. Na koniec zwiąż mocno sznurkiem i powieś w dowolnym miejscu. To nie tylko doskonały sposób na utrzymanie czosnku w dobrej kondycji, ale też piękna, staropolska ozdoba!

Innym ze sposobów konserwacji czosnku jest również kąpiel w parafinie. Główki wystarczy zanurzyć w cieczy, co pozwoli zachować ich dobrą jakość na długo.

Naturalna otulina

Warto jednak sięgać po naturalne metody. Taką niewątpliwie jest okładzina z soli. W dużym pudełku lub słoiku wysyp sól, następnie ułóż warstwę czosnku. Przysyp je dokładnie i układaj kolejną turę.

Dzięki temu uchronisz czosnek od wchłaniania wilgoci i psucia się. Opcjonalnie możesz użyć też mąki, zboża lub popiołu. Należy pamiętać jednak o stopniowym układaniu warzywa oraz dokładnym przysypaniu końcówek.

Czytaj dalej

error: Treść zabezpieczona !!